• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/enginkirec/
  • https://twitter.com/enginkirec

                                                                                       Aile ve Çift Danışmanı,Eğitim,Bireysel Gelişim
Değişim
Değişim kaçınılmazdır. Birey için değişim ölüm denen kesin ve toptan değişimle son bulur. Hayat için ise değişim, sonsuza dek süren bir döngüdür.Gelişim seçime tabidir. Gelişmeyi seçebiliriz. Gelişimi, zaten engellenemez olan değişimi yöneterek başarırız.Gelişme seçeneklerimizin çoğalması demektir. Gelişme var oluşun işleyişini daha derin düzeyde fark etmek demektir.
Yaşam
Yaşam tesadüflerle oluşmaz, her yaşadığımız şeyin bir oluşum şekli ve akışı vardır. Yaşam'da başarı da başarısızlık ta tesadüfi olmaz. Mutlu olmak, sağlıklı olmak bir strateji ve sürekli gelişim ve değişim gerektirir.
Bireysel Gelişim
Yaşadığınız sorunları bastırmak, kaçmak veya hastalanmak yerine, birlikte konuşup paylaşmak, duygu ve düşüncelerinizi ışığa çıkarmak, acılarınızı dönüştürebilmeniz için onlarla yüzleşebilme gücünüzü ve cesaretinizi kazanmanızda karanlığın içindeki ışığı keşfetme yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz? İletişim Bilgilerinizi bize bırakın sizi arayalım.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Facebook-Twitter
HİPNOZ SEANSLARI
DEĞİŞİM
Güven, en temel insani ihtiyaçtır ve değişim, insanların güvenlik duygularını tehdit eder. İnsanlar için; yeni bir şey denemek, bir şeyi farklı şekilde düşünmek ve yapmak bazen bir risk almak anlamına gelebilir ki bu da her zaman çok da kolay değildir. Çünkü insanoğlu, yeni olandan, bilinmeyenden, belirsizlikten, denemekten ve denediğinde yanılmaktan, başarısız olmaktan korkma eğilimindedir. Alışkanlıkları değiştirmek zordur çünkü alışkanlıklar, rutinler ve bilinen şeyler insana güvenlik ve konfor duygusu verir.

    Diğer taraftan, yaşamın farklı evrelerinin, farklı öncelikleri ve ihtiyaçları olacaktır. Değişim, insanın kendisine verdiği emeğin ve gelişiminin göstergesidir. Var olan bir şeyi, bir uygulamayı, bir yapıyı ya da bir sistemi daha önce olduğundan farklı bir hale dönüştürmektir. Değişim, farklılaşmadır; yeni yollar, yeni çözümler, yeni baş etme mekanizmaları aramaktır.

    Temel değerlerimiz, bizi biz yapan faktörlerdir. Kendi değerlerine sahip çıkamayan kişilerin, kendilerine olan saygılarını zedelemeleri kaçınılmazdır. Temel değerler yaşamımız boyunca bizimle kalır ve değişime uğramazlar. Bir de değişime uğraması gereken yapılarımız vardır. Değişim olmaması, gelişim olmaması ile sonuçlanabilecektir.

    Değişim; esneklik ve yaratıcılık gerektirir. Küçük adımlarla, belirli bir sistem çerçevesinde, planlı ve kontrollü bir değişim, gelişimin temelini oluşturur. Kurumsal ya da toplumsal değişimin yolu bireysel değişimden ve kişisel gelişimden geçer. Değişim sürecinin yönü de anlamlı bir dinamiktir; değişimin içten dışa, bireyden topluma gerçekleşmesi daha sağlıklı bir alt yapı teşkil eder.

    Hayatımızda dilediğimiz ancak değiştirmeyi başaramadığımız planlarımızı gözden geçirdiğimizde, aşağıdaki prensiplerden hangisini/hangilerini atladığımızı bulursak; bir sonraki değişim ihtiyacımızda başarıya ulaşmamız kaçınılmaz olacaktır. Değişimin 6 temel prensibini şu şekilde sıralamak mümkündür;

· Değişmeyi istemek ve değişebileceğinize inanmak, değişimin anahtarıdır.
· Kişinin değişim sürecinde olan aktif rolü ve katılımı esastır.
· Yavaş ve küçük adımlarla gerçekleşen değişim, birden, büyük adımlarla olan hızlı değişimlere kıyasla daha sağlıklı ve kalıcıdır.
· Denemeye devam etmek, tekrar tekrar denemek, inancı ve motivasyonu korumak önemlidir.
· Hedefleri operasyonel tanımlamak, somuta indirgemek, süreci ara ara değerlendirmek ve geribildirimlerle desteklemek, değişim sürecini daha sağlıklı ve kalıcı kılar.
· Değişmenin her zaman övünülecek bir yeti değil, yaşamda bizi kayıplara da uğratacak bir zafiyet olduğunun ayrımına varabilmek.
  
2391 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret153998
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
BİREYSEL SEANSLAR